A 5 W source emits monochromatic light of wavelength 5000 A. When placed 0.5 m away, it liberates photoelectrons from a photosensitive metallic surface. When the source is moved to a distance of 1.0 m the number of photoelectrons liberated will be reduced by a factor of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4
b
8
c
16
d
2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Intensity of light is inversely proportional to square of distance.That is, I∝1r2 or I2I1=r12r22Given, r1=0.5m, r2=1.0 mTherefore I2I1=0.5212=14Now, since number of photoelectrons emitted per second is directly proportional to intensity, so number of electrons emitted would decrease by factor of 4.