A 50 W, 100 V lamp is to be connected to an ac mains of 200 V, 50 Hz. What capacitor is essential to be put in series with the lamp?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
252μF
b
50π3μF
c
502μF
d
100π3μF
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As resistance of the lampR=VS2Po=100250=200ΩThe rms current I=VR=100200=12ASo when the lamp is put in series with a capacitance and run at 200 V ac, from V = IZ, we haveZ=VI=2001/2=400ΩNow as in case of C-R circuit,Z=R2+1ωC2i.e., R2+1ωC2=160000or, 1ωC2=16×104-2002=12×1041ωC=12×102C=1100π×12×102F=100π12μF=50π3=9.2μF