A wagon of 200 kg is moving on a smooth track with velocity of 2 m/sec. A man of 80 kg also runs in the wagon with a velocity such that speed of the centre of mass of the system is zero. Find the velocity of man relative to the wagon (in m/s).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5
b
6
c
7
d
8
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of centre of massvcom = mwagon×vwagon+mman×vman(mwagon×mman)vcom = (200)(2)+(80)(V)280 = 0 ⇒V = -5 m/svman → = v→ man, wagon + vwagon→v→man, wagon = v →man-v→wagon = -5-2 = -7 m/s
A wagon of 200 kg is moving on a smooth track with velocity of 2 m/sec. A man of 80 kg also runs in the wagon with a velocity such that speed of the centre of mass of the system is zero. Find the velocity of man relative to the wagon (in m/s).