10-3 walt of 5000 Ao light is directed on a photoelectric cell. If the current in the cell is 0.16 μA, the percentage of incident photons which produce photo electrons, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40%
b
0.04%
c
20%
d
10%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of each photo =hc/λ=124005000eV=2.48eV=2.48×e Joule Number of photons striking the target metal p2.48×e=10-32.48×eS-1Number of electrons affected per second from the metal surface =ie=0.16×10-6e∴ Efficiency =0.16×10-6/e10-3/2.48×e×100%=0.16×10-6×2.4810-3×100%=0.04%