Water is drawn from a well in a 5 kg drum of capacity 55 L by two ropes connected to the top of the drum. The linear mass density of each rope is 0.5 kg m-1. The work done in lifting water to the ground from the surface of water in the well 20 m below is g=10 ms−2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.4×104 J
b
1.5×104 J
c
9.8×10×6 J
d
18 J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of water = 55×10-3×103=55 kg 1L=10-3 m3Work done in lifting water and drum is 60×10×20 J=12000 JTotal mass of ropes =40×0.5kg=20kgWork done in the case of ropes is 20×10×10=2000 JTotal work done = 14000 J