Water drops fall from a tap on the floor 5 m below at regular intervals of time, the first drop striking the floor when the fifth drop begins to fall. The height at which the third drop will be from ground (at the instant when the first drop strikes the ground) will be g=10ms−2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.25m
b
2.15m
c
2.75m
d
3.75m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By the time fifth water drop starts falling, the first water drop reaches the groundu=0,h=12gt2⇒5=12×10×t2⇒t=1sHence, the interval of falling of each water drop is1s4=0.25sWhen the fifth drop starts its journey towards ground, the third drop travels in air for0.25 + 0.25=0.5Therefore, height (distance) covered by third drop in air ish1=12gt2=12×10×(0.5)2=5×0.25=1.25mThe third water drop will be at a height of5−1.25=3.75m