Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Water drops fall from a tap on the floor 5 m below at regular intervals of time, the first drop striking the floor when the fifth drop begins to fall. The height at which the third drop will be from ground (at the instant when the first drop strikes the ground) will be (g=10 ms-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.25 m

b

2.15 m

c

2.75 m

d

3.75 m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

By the time fifth water drop starts falling, the first water drop reaches the ground.u=0, h=gt2 ⇒ 5 =12 × 10 × t2   ⇒  t = 1sHence, the interval of falling of each: water drop is 1s4=0.25 sWhen the fifth drop starts its journey towards ground, the third drop travels in air for 0.25 + 0.25 = 0.5 Therefore, height (distance) covered by third drop in air is h1=12gt2=12 × 10 × (0.5)2 = 5 × 0.25 = 1.25 mThe third water drop will be at a height of5 - 1.25 = 3.75 m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring