The water drops fall at regular intervals from a tap 5 m above the ground. The third drop is leaving the tap at an instant when the first drop touches the ground. How far (in metre) above the ground is the second drop at that instant ? (Take g=10m/s2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.75.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Height of tap =5m ; g=10m/sec2 For the first drop, S=ut+12gt2⇒5=(0×t)+12×10t2⇒t=1It means that the third drop leaves after one second of the first drop. Or, each drop leaves after every 0.5 sec. Distance covered by the second drop in 0.5 sec=ut+12gt2=(0×0.5)+12×10×(0.5)2=1.25m Therefore, distance of the second drop above the ground =5−1.25=3.75m