Water is flowing in a river at 2 m s-1. The river is50 m wide and has an average depth of 5 m. The power available from the current in the river is (Density of water = 1000 kg m-3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 MW
b
1 MW
c
1.5 MW
d
2 MW
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power = Kinetic energy of water flowing per second= 12×area of cross-section × density ×(velocity)3= 12×50×5×1000×23W = 106W =1MW