Water is flowing through a horizontal pipe of varying cross-section. If the pressure of water equals 2 cm of mercury, where the velocity of the flow is 35 cms-1, what is the pressure at another point, where the velocity of flow is 65 cms-1?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.02 cm of Hg
b
1.88 cm of Hg
c
2.42 cm of Hg
d
1.45 cm of Hg
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From Bernoulli's theorem P1+12ρv12=P2+12ρv22 P2=ρ1+12ρ(v12-v22) =2×ρHg g+12×1(35)2-(65)2 hρHgg=2×ρHgg-1500 ⇒ h=2 -150013.6×980=1.88 cm