Water is flowing through a tube of inner diameter 2mm. What should be the maximum average velocity of flow of water through the tube, for which the flow will remain laminar ?Coefficient of viscosity of water at 25oC is 8.90 x 10-4 N-s/m2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.12 m/s
b
89 cm/s
c
60 cm/s
d
49 cm/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For laminar flow through pipeρvdη≤2000∴Vmax=2000ηρd=2000x8.90x10-4103x2x10-3m/s=89cm/s