Water flows into a large tank with a flat bottom at the rate of 10−4m3s−1 .Water also leaking out of a hole of area10−4m2 at its bottom. If the height of the water in the tank remains steady then this height is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.9 cm
b
5.1 cm
c
4 cm
d
1.7 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
rate of flow is same or constant rate of flow into tank=rate of flow out of tank 10−4=Area×velocity 10−4=10−42gh here g=acceleration due to gravity; h = height h=12g=1002×980=0.051m=5.1cm