The water pressure at the bottom of the 11 km deep trench is about 1.1×108Pa. A steel ball of initial volume 0.32m3 is dropped into the ocean and falls to the bottom of the trench. The change in the volume (in m3 ) of the ball when it reaches to the bottom is p×10−4. Find the value of p. [Bulk modulus for steel =1.6×1011N/m2]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.20.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From question, P=1.1×108Pa,V=0.32m3,B=1.6×1011Pa Change in volume, ΔV=PVB=1.1×108×0.321.6×1011=2.2×10−4m3