Water rise in capillary tube when its one end is dipped vertically in it, is 3 cm. If the surface tension of water is 75×10-3 N/m, then the diameter of capillary will be (Take angle of contact = 0°)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1 mm
b
0.5 mm
c
1.0 mm
d
2.0 mm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
h = 2σcos θrρg or r = 2σcos θhρgor r = 2×75×10-3×cos 0°3×10-2×103×10=0.5 mm
Water rise in capillary tube when its one end is dipped vertically in it, is 3 cm. If the surface tension of water is 75×10-3 N/m, then the diameter of capillary will be (Take angle of contact = 0°)