Water rises to a height of 2 cm in a capillary tube. If the tube is tilted 60° from the vertical, water will rise in the tube to a length
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.0 cm
b
2.0 cm
c
1.0 cm
d
water will not ruse at all
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since water rises to height of 2 cm in a capillaryIf tube is at 60°. In this case height must be equal to h = 2 cm⇒cos 60° = hl∴ l = hcos 60° = 212 = 4 cm