Water rises to a height of 10 cm in a capillary tube, and mercury falls to a depth of 3 . 42 cm in the same capillary tube. If the density of mercury is 13 .6 and the angle of contact is 135o, the ratio of surface tension for water and mercury is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1:0.5
b
1:3
c
1:6.5
d
1.5:1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T=ρrgh2cosθ for water T1=rg×102cosθ=5rg for mercury T2=rg×3⋅42×13⋅62cos135∘=6⋅5×5rg T1T2=16⋅5 or T1:T2=1:6⋅5