Water rises is a vertical capillary tube of radius 1 mm. Surface tension of water is 0.07 N/m. A and B are two points just above and just below the free surface of water in the capillary tube. The difference in pressure at A and B is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1400 N/m2
b
140 N/m2
c
720 N/m2
d
1100 N/m2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Glass-water angle of contact is 0o. The free surface of water inside the capillary tube is part of an air bubble of radius r=1 mm.∴ pA−pB=2Sr=2×0.0710−3 N/m2=140 N/m2