A water tank placed on the floor has two small holes, punched in the vertical wall, one above the other. The holes are 3.3 cm and 4.7 cm above the floor. If the jets of water issuing out from the holes hit the floor at the same point on the floor, then the height of water in the tank is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 cm
b
6 cm
c
8 cm
d
9 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
R = 2h (H-h)Now, 3.3[H-3.3] = 4.7[H-4.7]or (4.7-3.3)H = 4.7 × 4.7 -3.3×3.3or H = 22.09-10.891.4cm = 11.21.4cm = 8 cm