Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Water of volume 2 L in a closed container is heated with a coil of 1 kW. While water is heated, the container loses energy at a rate of 160 J/s. In how much time the temperature of water rise from 27°C to 77°C? (Specific heat of water is 4.2 kJ/kg and that of the container is negligible).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8 min 20 s

b

6 min 2 s

c

7 min

d

14 min

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mass of water is ρ=mvm=ρv=103×2×10−3=2  kg(since 1000 L = 1m3)Now, using ΔQ=msΔT=p−p'×t=2×4.2×10377−27=1000−160t⇒t=2×4.2×103×50840=50060s=8 min  20 s.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Water of volume 2 L in a closed container is heated with a coil of 1 kW. While water is heated, the container loses energy at a rate of 160 J/s. In how much time the temperature of water rise from 27°C to 77°C? (Specific heat of water is 4.2 kJ/kg and that of the container is negligible).