A 200 watt bulb is connected in secondary coil. Its primary is connected at 400 volt. If efficiency of transformer is 80% and the bulb is running with its peak power then, the current in primary coil is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
32A
b
43A
c
58 A
d
12A
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
as bulb is glowing with its maximum power the secondary output is 200 watt so primary output will be 20010080= 250 Wprimary current =ip=PV=250400= 58A
A 200 watt bulb is connected in secondary coil. Its primary is connected at 400 volt. If efficiency of transformer is 80% and the bulb is running with its peak power then, the current in primary coil is