A wave disturbance in a medium is described by y=0.02cos50πt+π/2cos10πx where x, y are in meters and 't' in second.Which option is incorrect.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
A node occurs at x=0.15 m
b
An antinode occurs at x=0.3 m
c
The speed of wave is 5 m/sec
d
The wavelength is 0.3 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Comparing it with y=Acoswt+π/2coskx If kx=π/2 , a node occurs ∴ 10πx=π/2 ⇒x=0.05 m Hence, nodes will occur at 0.05 ,0.15, 0.25..... If kx=π , an antinode occurs ∴10πx=π ⇒x=0.1 m Hence, anti-nodes will occur at 0.1 , 0.2 , 0.3.... Also wave speed v=w/k=50π10π=5 m/sec ∴λ=2π/k=2π/10π=0.2 m