The wave emitted by any atom or molecule must have some finite total length which is known as the coherence length. For sodium light, this length is 3.6cm. The coherence time will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.2×10−11sec
b
1.2×10−12sec
c
12×10−11sec
d
1.2×10−8sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Coherence time=coherence lengthvelocity of light=3.6×10−23×108=1.2×10−10=12×10−11sec