A wave of frequency 200 Hz is sent along a string towards a fixed end. When this wave travels back then after reflection, a node is formed at a minimum distance of 5 cm from the fixed end of the string. The speed of the incident wave is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m/s
b
10 m/s
c
40 m/s
d
5 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frequency n=200 Hz Length l=5 cm As l=λ2 5=λ2 λ=10 cm v=nλ =200×10 =2000 cm/s =20 m/s
A wave of frequency 200 Hz is sent along a string towards a fixed end. When this wave travels back then after reflection, a node is formed at a minimum distance of 5 cm from the fixed end of the string. The speed of the incident wave is