A wave of frequency 400 Hz is sent along a string towards a fixed end. When this wave travels back then after reflection, a node is formed at a minimum distance of 10 cm from the fixed end of the string. The speed of the incident wave is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 cm−1
b
10 cm−1
c
40 cm−1
d
80 cm−1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given , Frequency n=400 Hz Length l=10 cm l=λ2 λ2=10 λ=20 cm v=nλ v=400(20)×10−2 v=80 ms−1