For the wave shown in figure, write the equation of this wave if its position is shown at t = 0 Speed of wave is v = 300 m/s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
y=(0.06m)cos78.5m−1x+23562s−1tm
b
y=(0.06m)sin78.5m−1x−23562s−1tm
c
y=(0.06m)sin78.5m−1x+23562s−1tm
d
y=(0.06m)cos78.5m−1x−28562s−1tm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The amplitude, A=0.06m 52λ=0.2m ∴ λ=0.08m f=vλ=3000.08=3750Hz k=2πλ=78.5m−1 and ω=2πf=23562rad/sAt t=0,x=0, dydx= positive and the given curve is a sine curve. Hence, equation of wave travelling in positive x-direction should have the form, y(x,t)=Asin(kx−ωt) Substituting the values, we have y=(0.06m)sin78.5m−1x−23562s−1tm