The wavelength of 10 keV electron beam is 0.1227 A° When these waves are diffracted from a metal foil having d = 0.55 A°. At angle 𝜃 of first maxima will be present, then what will be the value of sin 𝜃:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1116
b
0.2218
c
0.4464
d
0.8928
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The wavelength associated with a particle is given byλ=h2mEλ=h2meV=150VÅ for electron M=9.11×10−31kgλ=15010×103=0.122AFor minima,dsinθ=nλFor first minima, n = 10.55sinθ=0.122sinθ=0.1220.55=0.2218