The wavelength of light coming from a distant galaxy is found to be 0.5% more than that coming from a source on earth, then the velocity of galaxy is _____×107 m/sec
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0000.15.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As per doppler effect of light Δλλ=VC Given : Δλλ=0.5100=5×10−3 ∴V=Δλλ×C=5×10−3×3×108 ⇒V=15×105 m/sec ⇒V=15100×100×105=15×10−2×107 ⇒V=0.15×107 m/sec