The wavelength of light used in two interference experiments are 600 nm and 800 nm . If the fringe widths are equal when the screens are placed at 4 m and 3 m respectively. The ratio of the distance between the slits is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 : 3
b
1 : 2
c
2 : 1
d
1 : 1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wavelength λ 1=600 nm Wavelength λ 2=800 nm Screen distance D1=4 m Screen distance D2=3 m Ratio of distances between the slits d1d2=? d1d2=λ1D1λ2D2 ( ∵ β=λDd ) =600800×43 ∴ d1d2=1:1