The wavelength of an X – ray beam is 10A0 .The mass of a fictitious particle having the same energy as that of the X- ray photons is x3h kg. the value of x is ——
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 10.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of x- rays =hcλ=h×3×10810×10-10=3h×1017JNow, let say mass fictitious particle is m ∴mc2=3h×1017⇒m×9×1016=3h×1017⇒m=103h=xh3So , x=10
The wavelength of an X – ray beam is 10A0 .The mass of a fictitious particle having the same energy as that of the X- ray photons is x3h kg. the value of x is ——