The wavelengths of two waves are 50 and 51 cm respectively. If the temperature of the room is 20oC, then what will be the number of beats produced per second by these waves, when the speed of sound at 0oC is 332 m/sec
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14
b
10
c
24
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v0=332 m/s. Velocity sound at t°C is vt=(v0+0.61 t)⇒v20=v0+0.61×20=344.2m/s⇒Δn=v201λ1−1λ2=344.210050−10051=14