We have 0.5 g of hydrogen gas in a cubic chamber of side 3 cm kept at NTP. The gas in the chamber is compressed keeping the temperature constant until a final pressure of 100 atm is reached. What is the volume of gas in final state as per ideal gas assumption? Is one justified in assuming the ideal gas law, in the final state? (Hydrogen molecules can be considered as spheres of radius 1 Ao).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.7×10−7m3, No
b
4.7×10−6m3,Yes
c
4.7×10−5m3,No
d
4.7×10−4m3, Yes
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The ideal gas law is applicable if the volume of molecules is negligible in comparision to the volume of the gas.Volume of hydrogen molecule = V=43π1×10−103=4×10−30m3Number of moles of hydrogen = n=mass of gasmolar mass of gas=0.52=0.25Number of H2 molecules present = N=0.25×6.023×1023Volume of these molecules = NV=0.25×6.023×1023×4×10−30=6×10−7m3Using ideal gas equation, P1V1=P2V2 V2=P1V1P2=11003×10−23=2.7×10−7m3.The two volumes are close. Hence, intermolecular forces will play role and gas behaviour will deviate from ideal gas.