Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What amount of heat is needed to raise the temperature of 2×10-2 kg of nitrogen at room temperature to raise it’s temperature by 45° C at constant pressure?(given molecular mass=28 and  R=8.3 J mol-1 K-1;  Cp=7R/2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

9.33 cal

b

93.3 J

c

933.7 J

d

933.3 cal

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

number of molesn=mM=2028=0.174where m is mass of gas in gram=0.02kg=0.02x1000g=20gM is molecular weight of gas  molar specific heat of gas at constant pressure is Cp  Cp=7R/2=72×8.3 J mole-1 K−1  amount of heat required to raise temperature of gas at constant pressure is Q  Q=nCp×ΔT  here ΔT is raise in temperature  substitute the values of n,Cp,ΔT  Q=0.714×72×8.3 ×45 J ⇒Q=933.75J
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring