What is approximately the centripetal acceleration (in units of acceleration due to gravity on earth, g = 10 ms-2) of an aircraft flying at a speed of 400 ms-1 through a circular arc of radius 0.6 km?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
26.7
b
16.9
c
13.5
d
30.2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, v = 400 ms-1 r = 0.6 km = 0.6× 103 m g = 10 ms-2Centripetal acceleration, ac = v2r = (400 ms-1)20.6 ×103 m = 16×104 m2s-20.6 × 103m = 16 ×100.6ms-2 = 26.7 × 10 ms-2In the units of g ( = 10 ms-2), the centripetal acceleration is 26.7