At what displacement is the kinetic energy of a particle performing simple harmonic motion of amplitude 10 cm is three times it’s potential energy?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 cm
b
5 cm
c
15 cm
d
20 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
KE=3(PE)we know,Kinetic energy KE, Potential energy PE as KE=12mω2A2-x2 PE=12mω2x2 by the question, KE = 3 PE ⇒12mω2A2-x2=32mω2x2 on simplification, A2=4x2 ⇒x=A/2 Given A=10 cm ∴x=102=5cm