At what distance (in metre) from the centre of the moon, the intensity of gravitational field will be zero?(Take, mass of earth and moon as 5.98 x 1024 kg and 7.35 x 1022 kg respectively and the distance betweenmoon and earth is 3.855x 108 m.) [JIPMER 2018]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
zero
b
3.85 x 107
c
8 X 108
d
3.46 x 108
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, Me=5.98×1024 kg,Mm=7.35×1022 kg andr=3.855×108 mLet x be the distance of the point from the centre of earth, where gravitational intensity is zero. Therefore,GMex2=GMm3855×108-x2or x3.855×108-x=MeMm=598×10247.35×1022≅9or x9+x=3855×108or x=9×3.855×108/10=3.469×108 mDistance from moon =3.855×108-3.469×108 =3.86×107 m ≅3.85×107 m
At what distance (in metre) from the centre of the moon, the intensity of gravitational field will be zero?(Take, mass of earth and moon as 5.98 x 1024 kg and 7.35 x 1022 kg respectively and the distance betweenmoon and earth is 3.855x 108 m.) [JIPMER 2018]