At what height from the surface of earth, the gravitation potential and the value of g are -5.4×107Jkg-2 and 6ms-2, respectively? (Take, the radius of earth is 6400 km) [NEET 2016]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1600 km
b
1400 km
c
2000 km
d
2600 km
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Gravitational potential at some height h from the surface of the earth is given by V=-GMR+hand acceleration due to gravity at some height h from the surface of the earth can be given as g=GM(R+h)2From Eqs. (i) and (ii), we get |V|g=GM(R+h)×(R+h)2GM⇒|V|g=R+h∵ V=-5.4×107Jkg-2,g=6 ms-2and R = 6400km =6.4×106 mSubstituting these values in Eq. (iii), we get5.4×1076=6.4×106+h⇒h=(9-6.4)×106=2.6×106 m⇒h=2600 km