At what height from the surface of earth the. gravitation potential an the value of g are - 5.4x 107 J kg-1 and 6.0 ms-2 respectively? Take the radius of earth as 6400 km.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2600 km
b
1600 km
c
1400 km
d
2000 km
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=−GMR+h=−5.4×107......(1)and g=GM(R+h)2=6......(2)dividing eqns. (1) and (2)⇒5.4×107(R+h)=6R +h = 9000 km so h = 2600 km