What is the magnetic field at centre O of an equilateral triangle of side 2 cm with current flowing as shown below ? (Resistance of part ABC is 2Ω, and resistance of part ADC is 4Ω )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5×10−4T
b
3×10−4T
c
0.5×10−4T
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the total potential difference of the arrangement be V.The equivalent resistance of the circuit is1RP=12+14=34⇒RP=43By ohm's law we know that V = IRso, the potential difference of the total circuit is V=10×43=403Current in branch ABC will beI1=VR1=40/32=203Current in branch ADC will beI2=VR2=40/34=103Since current in branch ABC is greater than current in Branch ADC. the net magnetic field will be in the direction of the magnetic field due to branch ABC. i.e Bnet=BABC−BADC=94μ0I1πa−94μ0I2πa=94μ0πaI1−I2⊙=94×4π×10−7π×2×10−2203−103⊙=1.5×10−4T