What mass of lead will weigh as much as 6g of iron, when both are immersed in water. (Given specific gravities of iron and lead are 8 and 11 respectively)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.8g
b
6.6g
c
7.7g
d
8.8g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Apparent weight of iron =(6−68)g Apparent weight of lead =(m−m11)gUnder equilibrium (6−68)g=m(1011)g48−68=10m11 ⇒m=42×118×10=46280=5.8gm
What mass of lead will weigh as much as 6g of iron, when both are immersed in water. (Given specific gravities of iron and lead are 8 and 11 respectively)