What is the minimum coefficient of static friction μs for which the 1kg block will not slip relative to the lower block if the lower block is displaced by 50 mm to the right from equilibrium position and released ? Take g=10m/s2.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.346
b
0.628
c
0.525
d
0.428
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
amax=ω2A and ω2=kM+m w.r. to 6 kg μs mg≥mω2A⇒μsmg≥mkM+mA⇒μs≥kAM+mg ∴μsmin=600×5×10−27×10=0.428