At what rate should light energy be allowed to fall normally on a perfectly reflecting mirror with 1 cm2 of area for one hour such that the force that acts on the mirror is 6.7× 10−8 N ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 Wcm2
b
8 Wcm2
c
10 Wcm2
d
None of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If I be the intensity of light, ThenF=2IAC ⇒ I=FC2.A= 6.7 × 10−8 × 3 × 1082 × 1 W/cm2⇒ I=10 W/cm2