What should be the value of resistance R in the circuit shown in figure so that the electric lamp consumes the rated power?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.5 Ω
b
6 Ω
c
12 Ω
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The electric lamp consumes the rated power if the voltage across electric lamp is 3 V.∴ resistance across AB is 4.5 ΩResistance of lamp, Rb= V2Pb = 320.5= 18 ΩRRbRb=4.5 Ω ; 18 R = 92 18+R ⇒ R=6 Ω