Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What should be the velocity of earth due to rotation about its own axis so that the weight at equator become 3/5 of initial value. Radius of earth on equator is 6400 km

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

7.4×10−4 rad/sec

b

6.7×10−4 rad/sec

c

7.8×10−4 rad/sec

d

8.7×10−4 rad/sec

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Weight of the body at equator =  35 of initial weight ∴g′=35g (because mass remains constant)g′=g−ω2Rcos2⁡λ⇒35g=g−ω2Rcos2⁡0∘⇒ω2=2g5R⇒ω=2g5R=2×105×6400×103=7.8×10−4radsec
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
What should be the velocity of earth due to rotation about its own axis so that the weight at equator become 3/5 of initial value. Radius of earth on equator is 6400 km