At what temperature will the rms speed of oxygen molecule will be sufficient for escaping from the earth? ve=11.2 km s−1, mass of oxygen molecule=2.76×10−26 kg and k=1.38×10−23J k−1
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1000 K
b
(B) 2000 K
c
45000 K
d
83600 K
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the temperature be T.According to kinetic theory of gases, translational KE=32kTThe oxygen molecule will escape from earth if, 32kT>12mve2i.e., T>mve23k or T>2.76×10−26×(11.2×103)23×1.38×10−23T>8.36×104K.