At what temperature will the rms speed of oxygen molecules become just sufficient for escaping fromthe earth's atmosphere? (Take, mass of oxygen molecule,m = 2.76 × 10-26 kg and Boltzmann's constant,kB = 1.38 × 10-23 J K-1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.016 ×104 K
b
8.326 ×104 K
c
2.508 ×104 K
d
1.254 ×104 K
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The minimum velocity with which the body must be projected vertically upwards, so that it could escape from theearth's atmosphere is its escape velocity (ve ).As, ve = 2gRSubstituting the value of g (9.8 ms-2) and radius of earth (R = 6.4 × 106m), we get νe=2×9.8×6.4×106 ≅11.2 km s-1=11.2×103 m s-1Let the temperature of molecule be T when it attains ve.According to the question, vrms =ve.where, vrms is the rms speed of the oxygen molecule⇒ 3kBTmO2=11.2×103or T=112×1032mO23kBSubstituting the given values, i.e. kB = 1.38 × 10-23 JK-1and mO2 = m = 2.76 × 10-26 kg,we get T=11.2×1032276×10-263×1.38×10-23≃8.326×104 K