At what temperature will the rms speed of oxygen molecules become just sufficient for escaping from the Earth's atmosphere? Given: Mass of oxygen molecule (m) : 2.76x 10-26 kg ; Boltzmann's constant kB = 1.38x 10-23 JK-1 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.254×104 K
b
2.508 × 104 K
c
5.016×104 K
d
8.360×104K
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Ves= Vrms11.2 × 103 = 3kBTm⇒T = (11.2×103)2m3kBPutting value of m and kBT = 8.360×104 K