What is the voltage gain of a common emitter amplifier where input resistance is 3 Ω and load resistance is 24 Ω ? (given, β=6)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.2
b
1.2
c
4.8
d
48
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that,Input resistanceRi=3 Ωoutput resistanceR∘=24 Ωβ=6The voltage gain is defined as the product of the current gain and the ratio of the output resistance of the collector to the input resistance of the base circuits.AV=βR∘Rin Av=6×243AV = 48