What will be the angle of diffraction for the first minimum due to Fraunhoffer diffraction with sources of light of wave length 550 nm and slit of width 0.55 mm
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.001 rad
b
0.01 rad
c
1 rad
d
0.1 rad
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using dsinθ=nλ, for n=1, sinθ≈θ θ=λd=550×10−90.55×10−3=10−3=0.001rad