Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What will be the conductivity of pure silicon crystal at 300 K temperature if electron cotter pair at this temperature is  1⋅072×1010/cm3 and μn=1350cm2/V−s and μp=480cm2/V−s?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3⋅14×10−4mho/cm

b

∣3⋅14×10−5mho/cm

c

3⋅14×10−6mho/cm

d

3×10−6mho/cm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

σi=eniμn+μp σi=1.6×10−191.072×1010(1350+480] =3⋅14×10−6mho/cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
What will be the conductivity of pure silicon crystal at 300 K temperature if electron cotter pair at this temperature is  1⋅072×1010/cm3 and μn=1350cm2/V−s and μp=480cm2/V−s?