What will be conductivity of pure silicon crystal at 300K temperature. If electron hole pairs percm3is 1.072 x1010 at this temperature,mobility of electron μe = 1350 cm2/ volt·s and mobility of hole μh= 480 cm2/volt-s :-
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.14 x 10-6 mho/cm
b
3 x106 mho/cm
c
10-6 mho/cm
d
106 mho/cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
for an intrinsic semiconductor conductivity σ= nμe+μhe where n is number of hole electron pair per unit volume σ=1.072×1010×1350 + 480×1.6×10-19=3.14×10-6